Bukowiec-75 rocznica bitwy

14 września

 

 

W Bukowcu po raz kolejny oddano cześć poległym we wrześniu 1939 roku żołnierzom 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. To już 75. rocznica tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Podczas uroczystości spod urzędu gminy przemaszerowały poczty sztandarowe, orkiestra dęta Świecie i mieszkańcy gminy do miejscowego kościoła. Pochód poprowadził przewodniczący Koła Kombatantów w Bukowcu Henryk Pronobis.
Mszą świętą tego dnia odprawili ks. Tadeusz Chamier Ciemiński oraz ks. mjr kanonik Ryszard Pełech. W świątyni, która była wypełniona po brzegi zgromadzili się parafianie, rodziny poległych żołnierzy, poczty sztandarowe strażaków ochotników, kombatantów, miejscowych szkół z terenu gminy Bukowiec.
Dalszy ciąg uroczystości patriotycznych przeniósł się przed pomnik poległych żołnierzy, a poprowadził je Marek Holak z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Razem modlono się za poległych żołnierzy, a okolicznościowe przemówienia wygłosili wójt Adam Licznerski i Tadeusz Rokoszewski, który bardzo szczegółowo przybliżył historię 16. Pułku Ułanów z września roku 1939. Opowiedział również o zawiłych momentach związanych z powstaniem i pielęgnowaniem mogiły i odnalezieniu sztandaru.
Tego dnia miała miejsce także niecodzienna uroczystość. Na obchody rocznicy bitwy pod Bukowcem przybył jej uczestnik, kapral Stefan Gośliński (98 lat), który z rąk Bogdana Duszyńskiego z Klubu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego odebrał odznakę Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Podziękowaniami za opiekę nad mogiłami uhonorowano również panią Anielę Kempińską. Po apelu poległych salwę honorową oddała kompania honorowa WP z 3. Batalionu Drogowo-Mostowego. Uroczystość zakończono składaniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem.
Dalsza część uroczystości przeniosła się na boisku przy Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Tam przed widownią zaprezentowała się orkiestra dęta ze Świecia.
Dużym zainteresowaniem cieszył się biwak historyczny, który przygotowali: Polski Klub Kawaleryjski, Chojnickie Szwadron Kawalerii Klubu Jeździeckiego im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich, Klub Jeździecki „Czarna Podkowa” z Gródka, Klub Jeździecki Elterm im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Chełmna, Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Dromedar” oraz Oddział Terenowy PKK w Suszu „5. Brygada”.
Po zwiedzaniu poszczególnych stanowisk można było posilić się smaczną grochówką przygotowaną przez Adama Czarneckiego.
Obchody 75. rocznicy bitwy pod Bukowcem miały miejsce już w piątek, kiedy to w miejscowej Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich odbył się konkurs plastyczny poświęcony wydarzeniom sprzed lat, a także przygotowana przez Marka Holaka „żywa lekcja historii”. Uczestniczyli w niej uczniowie ze szkół z terenu gminy Bukowiec.
W sobotę złożono kwiaty i znicze na mogiłach żołnierzy w Branicy II oraz na miejscowym cmentarzu parafialnym w Bukowcu.
KP

Podczas uroczystości spod urzędu gminy przemaszerowały poczty sztandarowe, orkiestra dęta Świecie i mieszkańcy gminy do miejscowego kościoła. Pochód poprowadził przewodniczący Koła Kombatantów w Bukowcu Henryk Pronobis. Mszą świętą tego dnia odprawili ks. Tadeusz Chamier Ciemiński oraz ks. mjr kanonik Ryszard Pełech. W świątyni, która była wypełniona po brzegi zgromadzili się parafianie, rodziny poległych żołnierzy, poczty sztandarowe strażaków ochotników, kombatantów, miejscowych szkół z terenu gminy Bukowiec.Dalszy ciąg uroczystości patriotycznych przeniósł się przed pomnik poległych żołnierzy, a poprowadził je Marek Holak z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Razem modlono się za poległych żołnierzy, a okolicznościowe przemówienia wygłosili wójt Adam Licznerski i Tadeusz Rokoszewski, który bardzo szczegółowo przybliżył historię 16. Pułku Ułanów z września roku 1939. Opowiedział również o zawiłych momentach związanych z powstaniem i pielęgnowaniem mogiły i odnalezieniu sztandaru. Tego dnia miała miejsce także niecodzienna uroczystość. Na obchody rocznicy bitwy pod Bukowcem przybył jej uczestnik, kapral Stefan Gośliński (98 lat), który z rąk Bogusława Duszyńskiego z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy, odebrał odznakę Koła. Podziękowaniami za opiekę nad mogiłami uhonorowano również panią Anielę Kempińską. Po apelu poległych salwę honorową oddała kompania honorowa WP z 3. Batalionu Drogowo-Mostowego. Uroczystość zakończono składaniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Dalsza część uroczystości przeniosła się na boisku przy Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Tam przed widownią zaprezentowała się orkiestra dęta ze Świecia.Dużym zainteresowaniem cieszył się biwak historyczny, który przygotowali: Polski Klub Kawaleryjski, Chojnickie Szwadron Kawalerii Klubu Jeździeckiego im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich, Klub Jeździecki „Czarna Podkowa” z Gródka, Klub Jeździecki Elterm im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Chełmna, Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Dromedar” oraz Oddział Terenowy PKK w Suszu „5. Brygada”. Po zwiedzaniu poszczególnych stanowisk można było posilić się smaczną grochówką przygotowaną przez Adama Czarneckiego.Obchody 75. rocznicy bitwy pod Bukowcem miały miejsce już w piątek, kiedy to w miejscowej Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich odbył się konkurs plastyczny poświęcony wydarzeniom sprzed lat, a także przygotowana przez Marka Holaka „żywa lekcja historii”. Uczestniczyli w niej uczniowie ze szkół z terenu gminy Bukowiec. W sobotę złożono kwiaty i znicze na mogiłach żołnierzy w Branicy II oraz na miejscowym cmentarzu parafialnym w Bukowcu.KP

za: www.czasswiecia.pl

 


   

 

fot.  www.bukowiec.pl