100-lecie Ułana

17 czerwca, Margonin

 

Kapral 16 Pułku Ułanów,  porucznik w st. spocz. Stefan Gośliński (rocznik 1916), świętował swoje urodziny. I to jak świętował....

W uroczystej mszy dziękczynnej w kościele w Żoniu, asystował pododdział honorowy z pocztem sztandarowym, wystawiony przez 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny oraz poczet sztandarowy 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich. Zmotoryzowani ułani utworzyli szpaler przy wyjściu z kościoła. Przybyła także delegacja z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Fatalna pogoda uniemożliwiła zaplanowany przejazd Jubilata do Margonina, bryczką w asyście trójki Białych Ułanów. Konni czekali na margonińskim Rynku, gdzie odczytano akt awansowania  pana Stefana do stopnia porucznika i złożono kwiaty po pomnikiem Poległym za Wolność. Dalej, przenieśliśmy się pod dach restauracji. Już nie padało nam za kołnierz. Rozpoczęła się część nieoficjalna. Pięknie grała (i śpiewała) Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych. Odczytane zostały pisma gratulacyjne od Prezydenta, Premiera, Prymasa, szefa MON, Dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej, Wojewody, Marszałka, Starosty i wielu innych. Życzeniom i prezentom nie było końca. Od nas- piękna laudacja wierszem, na akacjowym  drewnie i oficerska szabla. I chyba, przede wszystkim, nasza obecność, która wyraźnie sprawiała ogromną radość Panu Porucznikowi. Wciąż chciał nas mieć jak najbliżej siebie..

Wszyscy zachwyceni byli oprawą uroczystości, za co wielkie słowa uznania należą się władzom samorządowym Margonina, z panem Burmistrzem na czele.

Panie Stefanie, ponawiamy nasze życzenia. Długich lat w zdrowiu!!

 

zobacz: Czas Margonina

              7 Brygada Obrony Wybrzeza

             portalwrc

             pch24