media o nas

 

Gazeta Pomorska 28.X. 1983 rok


Ilustrowany Kurier Polski 25 iec 1994 rok

Ilustrowany Kurier PolskiLipiec 1996 rokLipiec 2001 rokuExpress Bydgoski 2007Gazeta WyborczaGazeta Pomorska 
17 kwietnia 2008  

Gazeta Pomorska  17 maja 2008


 

 Gazeta Regionalna Powiat  21 maja 2008

  
 26 Lipca Święto 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich

TVB Bydgoszcz

...to bydgoscy są ułani

Mija 90. rocznica powstania 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. W dniu ustanowionego na pamiątkę stoczonej z bolszewikami bitwy pod Szczurowicami Święta Pułku, Szesnastacy oddali hołd poległym w boju i zmarłym kolegom. Uroczystości odbyły się na bydgoskim Błoniu, gdzie jednostka stacjonowała do 1939 roku.

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły sie modlitwą. Z kościoła przedwojenni kawalerzyści, członkowie grupy rekonstrukcji historycznej oraz goście pojechali na cmentarz, gdzie oddali hołd Szesnastakom, którzy nie doczekali 90. rocznicy powstania jednostki. Wielu z nich nie ma grobów, więc złożenie kwiatów miało charakter symboliczny. O szczególną pamięć o kolegach, którzy ginęli w obronie polskich granic, apelował porucznik Hieronim Marcinkiewicz, jeden z trzech żyjących do dzisiaj weteranów pułku.

Tych, którzy kultywują ułańską tradycję na Kujawach i Pomorzu nie brakuje. To właśnie młodzi ludzie, noszący mundury przedwojennych jednostek, zastępują odchodzących bohaterów wojny 1920 roku i II wojny światowej. Pamięć o Szesnastakach z pewnością nie zaginie także dzięki uczniom Zespołu Szkół nr 7 w Bydgoszczy, którzy wybrali 16. Pułk na patrona swojej placówki.

Maria Sikorska

 

mdobrzynskiExpress Bydgoski  29.07.2008 

Przybyli ułani... na bydgoskie Błonie

Za nami obchody widowiskowego święta pułkowego, upamiętniającego stacjonowanie kawalerii w naszym mieście


Uroczystość zorganizowało Krajowe Koło Żołnierzy i Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Siedmiu działaczy stowarzyszenia od soboty posiada ułańskie odznaki.

- Nasze święto rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla - mówi wiceprezes koła, Bożena Ławicka.- Potem odbył się widowiskowy, uroczysty przemarsz pod pomnik 16. Pułku Ułanów.

Tam uczestnicy oddali hołd poległym szwoleżerom. Atrakcją dla mieszkańców okazał się wspomniany przemarsz ulicami osiedla. Członkowie koła założyli oryginalne ułańskie mundury. Nie mogło zabraknąć połyskujących szabel, ostróg, no i - rzecz jasna - koni. W samo południe uhonorowano zmarłych członków koła kwiatami i zniczami, które złożono na ich grobach. Święto stało się okazją do nadania specjalnych odznaczeń. Spośród trzech prawdziwych ułanów 16. pułku, przyjechać mógł tylko jeden. Hieronim Marcinkiewicz, który niedawno skończył 90 lat, odebrał z rąk Bolesława Grygorewicza Medal Prezydenta Miasta. Ponadto honorowe odznaki pułkowe otrzymali, m.in., Konstanty Dombrowicz, pułkownik Roman Misiak, Szkoła Podstawowa w Grupie im. 16. PUW i gmina Bukowiec.

Członkowie koła żałowali, że dzisiejsze pola ułańskie na Błoniu nie pozwoliły na pokaz jazdy konnej czy prezentację broni.

- Jest tam niewiele miejsca. Wszystkich jednak na początku września zapraszamy do wzięcia udziału w corocznej rekonstrukcji szarży pod Krojantami - mówi Mariusz Uselis.- To imponująca inscenizacja bitwy konnej, w której uczestniczy około 200 jeźdźców. Dawka adrenaliny jest ogromna.

Koło, któremu medialnie patronuje „Express”, powstało pod koniec lat 50., po odszukaniu zakopanego w 1939 roku sztandaru pułkowego. 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich stacjonował w Bydgoszczy w latach 1920-1939 na terenie dzisiejszego osiedla Błonie.
Gazeta Pomorska 24 lipca 2008
Album Bydgoski  

 Express Bydgoski 12.09.2008

Gazeta Pomorska - Album Bydgoski 02.10.2008


 

Express Bydgoski 13.11.2008


Z kart naszej historii

Wczoraj w I LO wspominano powstańców

Młodzież tej bydgoskiej placówki zna sylwetki bohaterów narodowych. Wie doskonale, jak wyglądała walka Polaków o niepodległość ojczyzny i potrafi to udowodnić.

image

Starsze pokolenie referowało, młodsze ożywiło historię. Nie zabrakło honorów dla sztandaru Fot. Tadeeusz Pawłowski

- To bardzo cieszy, że także młodzi znają historię. W ich sercach trzeba krzewić patriotyzm, a takie akademie na pewno są ku temu okazją - mówi Urszula Tauer, członkini Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który wczoraj wraz z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy wspominał wydarzenia z 1918 roku. Wspólne uroczystości miały na celu uczczenie 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Ludzie muszą pamiętać o tych, którzy tak wiele dla naszej wolności poświęcili. Zwłaszcza, że jest nas coraz mniej. Koło Środowiskowe Kielecko-Mazowieckie, do którego należę, ma już tylko 40 członków - dodaje bydgoszczanka. Podczas uroczystości wystąpiły chór szkolny „Primo” oraz Reprezentacyjna Orkiestra Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W spotkaniu uczestniczył wicewojewoda Dariusz Kurzawa.(juk)

 


TVP Bydgoszcz- "Zbliżenia",  11.11.2009